ZAPOMENUTÉ PŘIHLAŠOVACÍ ÚDAJE?

PROČ SE NEJVÍC ROZTOČŮ V BYTĚ VYSKYTUJE V POSTELI?
Nacházejí zde téměř ideální podmínky ke svému životu...

Potrava

Roztoče sytíme přímo z našeho těla. Každou noc jim necháváme v posteli dostatek jejich hlavní výživy - částečky oloupané z naší pokožky.

Teplo a vlhko

Zvýšená vlhkost v lůžku vzniká dýcháním a odpařováním z našeho těla, vlastním tělem navíc lůžko roztočům každou noc také pravidelně vyhříváme.

Minimum světla

Roztočům se dobře daří ve tmě, sluneční světlo je hubí. Minimum světla uvnitř matrace je další důležitý důvod, proč je lůžko ideálním inkubátorem roztočů.

Povlaky Pristine nabízejí spolehlivou ochranu lůžka před roztoči

Alergie na roztoče a bytový prach

Co je alergie

Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na cizorodé látky, jako jsou např. pyly, roztoči, potraviny apod. Dispozice k alergii je dědičná, pokud trpí alergií jeden z rodičů, riziko alergie u dítěte je 30%, v případě alergie u obou rodičů toto riziko stoupá až na 80%. K nejčastějším zdrojům alergických potíží patří bytový prach, který obsahuje velké množství různých alergenů, z nichž nejagresivnější jsou roztoči, respektive jejich výkaly. Označení alergie na bytový prach se proto překrývá s termínem alergie na roztoče.

Co jsou roztoči a kde se vyskytují

Roztoči jsou průsvitní, okem neviditelní členovci příbuzní pavoukům a klíšťatům. V zásadě nepředstavují pro člověka nebezpečí, nepřenášejí nemoci, ale způsobují potíže svými alergeny. Největší nebezpečí představují pro alergiky roztoči obsažení v domácím prostředí, nazývaní roztoči bytového prachu. Reakce na roztočové alergeny mohou být různé v závislosti na citlivosti osoby a míry expozice alergenům, a to od svědění očí až po astmatický záchvat.

Roztočům vyhovuje tma, teplo a vlhko. Nejzávažnějším zdrojem roztočových alergenů v bytě je proto ložnice a zejména polštáře, peřiny a matrace, které jsou díky vhodné vlhkosti, teplotě a dostatku potravy v podobě odlupků lidské kůže doslova ideální líhní roztočů a zároveň bohatou zásobárnou nejrůznějších alergenů. Roztoči se dále koncentrují všude, kde se hromadí bytový prach - v kobercích, pohovkách, těžkých bytových textiliích atd.

Nejzávažnějším zdrojem roztočových alergenů v bytě je ložnice a zejména lůžko, které je díky vhodné vlhkosti, teplotě a dostatku potravy ideální líhní roztočů a bohatou zásobárnou jejich alergenů.

 

Při realizaci protiroztočových opatření je vhodné zaměřit pozornost v první řadě na lůžko. Pokud není ošetřeno, výrazně klesá smysluplnost jakýchkoli dalších protiroztočových úprav domácnosti.

Alergická reakce na výměšky roztočů

Roztočové alergeny jsou obsaženy ve výměšcích roztočů, především v jejich fekáliích, a v jejich tělesné schránce. Jsou to většinou enzymy, které u citlivých jedinců vyvolávají alergické reakce a působí zánětlivě a dráždivě. Šíří se zejména vzduchem a lidem nejvíce vadí jejich přístup do organismu vdechováním. Mezi ostatními bytovými alergeny mají spíše větší rozměry a spojují se s „většími“ částečkami domácího prachu (více než deset tisícin milimetru), jde tedy o těžší složku prachu s vyšší tendencí usazování, na rozdíl od například kočičích nebo psích alergenů, které po rozvíření poletují v ovzduší i několik dnů.

Potíže roztočového původu obvykle vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování, úklidu a podobně. Alergici reagují na enzymy obsažené ve výměšcích roztočů tvorbou protilátek. Tyto protilátky pak uvolní histamin, prozánětlivou látku způsobující zúžení průdušek, záněty nosní sliznice, podráždění horních cest dýchacích, kopřivku atd. Typickou reakcí bývá svědění očí, alergická rýma, kašel.

Roztoči v číslech

15 000

Až tolik roztočů se nachází v pouhém 1 gramu prachu z běžné postele.

60 - 100

Počet vajíček, která naklade samice roztoče za svůj život.

420 / 320 µm

Přibližná délka a šířka dospělého domácího roztoče.

> 10 µm

Velikost částeček bytového prachu, na které se váží roztočové alergeny.

Co může alergie na roztoče způsobit

Bylo opakovaně prokázáno, že alergie na roztoče bytového prachu je nejčastější příčinou vzniku alergického astmatu. Vdechování silně alergizujících výměšků domácích roztočů také často způsobuje zhoršování průběhu astmatu včetně provokace astmatických potíží. Alergie na roztoče se podílí i na vývoji dalších onemocnění, mimo jiné i chronického atopického ekzému, jehož průběh se může v důsledku vystavování organismu roztočovým alergenům silně zhoršovat.

Ochrana před roztoči začíná v ložnici

Nejzávažnějším zdrojem roztočových alergenů v bytě je ložnice a zejména polštáře, peřiny a matrace, které jsou díky vhodné vlhkosti, teplotě a dostatku potravy v podobě odlupků lidské kůže doslova ideální líhní roztočů a zároveň bohatou zásobárnou nejrůznějších alergenů. Vzhledem k množství času stráveného v ložnici a těsnému kontaktu s alergeny v lůžku je proto nezbytné věnovat maximální pozornost především účinnému ošetření lůžka.

Protiroztočové povlaky Pristine. To nejlepší, co můžete na ochranu lůžka před roztoči udělat.
NAHORU